KULTOWE SUKNIE ŚLUBNE – WYSTAWA W LONDYNIE

Fot.Ewa Kozieja

Zazwyczaj pozostają nam w pamięci słynne śluby, a zwłaszcza te, które bezpośrednio dotyczą osobistości ze świata arystokracji i show biznesu.  Oczywiście zawsze największą uwagę skupiają na sobie panny młode, a właściwie ich zjawiskowe kreacje przygotowywane z tej okazji najczęściej przez największych kreatorów mody.

Niezwykle oryginalnym pomysłem, więc było zorganizowanie przez magazyn „Brides” wystawy pod hasłem „22 Iconic Wedding Dresses” prezentującej najpiękniejsze suknie ślubne ostatnich kilku dekad. Kuratorka wystawy i jednocześnie wydawca magazynu „Brides” – Camilla Newman pozyskała kreacje, które nigdy dotychczas nie były pokazywane publicznie. Jednocześnie ich słynne właścicielki pozwoliły odkryć tajemnice swojej prywatności opowiadając historie zaślubin i okoliczności, w jakich powstawały wymarzone suknie. To także historia mody ślubnej Wielkich Krawców w pigułce.

Na wystawie podziwiać można było piękne krawiectwo lat 60-tych reprezentowane przez Jeana Verona. Zniszczona duchem czasu i molami kreacja Cilli Black, przypomniała nam jak silne były trendy stylu Twiggi w owym czasie. Frywolny, liliowy kolor sukni zaprojektowanej przez Nolana Millera (projektant kostiumów do serialu „Dynastia”) i Marka Zunino doskonale wpisuje się z kolei w charakter Joan Collins. Patrząc na suknię, wracamy wspomnieniami do kolorowych, mocno przerysowanych kreacji słynnego serialu…

Na ekspozycji nie zabrakło także przykładów, bogatych w formie i tkaninie, wybieranych najczęściej przez miłośniczki projektantów angielskich. Zapewne każdy pamięta zaślubiny Księżnej Yorku Sarah Ferguson i jej satynową suknię z niespełna 10-metrowym trenem projektu Lindki Cierach. Podobna w klimacie, choć już zdecydowanie „odświeżona” czasem, jest suknia pięknej prima baleriny Darcey Bussell. Neil Cunningham pozostała także wierna tradycjom zakorzenionym mocno w konserwatywnym krawiectwie angielskim, które niestety w modzie ślubnej nie unosi próby czasu.

Bo, tuż obok mamy chociażby zachwycającą suknię projektu Zaca Posena, w której wystąpiła słynna modelka Coco Rocha. Oryginalna i odważna w formie syreny, zwraca jednak uwagę widza swoją subtelnością użytych tkanin: tiulu, organzy i jedwabiu, które tworzą pewnego rodzaju rzeźbę, nie odbierając jednocześnie nic z piękna panny młodej.

Na wystawie mamy także polski akcent – suknię Anji Rubik, którą zaprojektował dla niej jej bliski przyjaciel Peter Dundas. Lekka, pięknie podkreślająca sylwetkę, z rock’n’rollowym twistem, świetnie oddawała styl modelki. W tym przypadku pozwolę sobie jednak na stwierdzenie, że uroda Anji wielokrotnie przebiła projekt.

Królami wystawy byli zdecydowanie Karl Lagerfeld i Tom Ford. Ich projekty nie bez przyczyny pokazane są obok siebie – mistrzowie pokonują mistrzów? Tu nie ma zwycięzcy, bo klasyka zawsze się obroni. Oryginalna Kristen McMenamy musiała wyglądać zjawiskowo w jedwabno – taftowej, na pozór niezwykle prostej sukni koloru cielistego. Podobnie prezentowała się kolejna gwiazda wybiegów w kreacji Toma Forda – Natalia Vodianova. Te na pozór, najbardziej skromne ze wszystkich prezentowanych na wystawie sukien, najlepiej oddawały  chwilę, dla której zostały stworzone.

Tomasz Ossoliński, który towarzyszył mi podczas oglądania wystawy, także jest podobnego zdania, choć dla niego suknia Karla Lagerfelda  z 1997 r. jest najbardziej ponadczasową kreacją tej wystawy.

Warto, wiec zaryzykować prostotą fasonów, aby pokazać artyzm i kunszt prawdziwego krawiectwa mody ślubnej.

 

Fot. Ewa Kozieja

royal-wedding-dress-sarah-ferguson-1986-620bes1116101

Fot. Ewa Kozieja

 

Fot. Ewa Kozieja

AR4177

Fot. Ewa Kozieja

 

Fot.Ewa Kozieja

 

Fot.Ewa Kozieja

coco-rocha-in-zac-posen

Fot.Ewa Kozieja

 

Fot.Ewa Kozieja

867911_VLPOYUJEGZWA54WAANXLAZCK8KBRK4_robe-de-mariee-des-stars-4_H161914_L

Fot. Ewa Kozieja

 

Fot.Ewa Kozieja

 

TEKST I ZDJĘCIA: EWA KOZIEJA, LONDYN

Ewa Kozieja – Polka w Londynie. Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania fashionistka. Świetnie wie, co piszczy w światowej modzie, jest członkinią The British Fashion Council Fashion Trust. Estetka – jej największą pasją jest piękno, galeria „White Cube” i angielski teatr. Dla nas odkrywa tajemnice modowych trendów i wydarzeń w Wielkiej Brytanii.

IMG-20121020-WA000

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ślub i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz