WĄSATY LISTOPAD

movember.com

movember.com

Za wzrost zagęszczenia wąsaczy w listopadzie odpowiedzialny jest Movember. Po polsku byłby to pewnie Wąstopad, w angielskim słowo powstało z połączenia dwóch słów MOustache oraz noVEMBER.

To nazwa akcji społecznej, której celem zwiększenie świadomości wśród mężczyzn na temat profilaktyki i badań w celu wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów prostaty i jąder.
Jak uczestnicy akcji przyczyniają się do szerzenia wiedzy o chorobach tabu? Zmieniając swoje oblicze, zapuszczając wąsy w listopadzie, zmieniają oblicze męskich chorób. Za każdym razem kiedy ktoś skomentuje wąs, dumny wąsacz informuję, że zdrowie mężczyzn jest ważne i że właśnie wspiera akcję budującą świadomość o chorobach jąder i prostaty, będących na niechlubnym drugim miejscu chorób nowotworowych mężczyzn.
Wąs jako atrybut męskości został zepchnięty na margines przez brodaczy i gładkolicych stąd pomysł na taką właśnie zmianę. Z własnego doświadczenia wiem że częste pytania typu: skąd ten wąs, o rety coś ty sobie zrobił itp. itd. są gwarantowane, tym samym bardzo łatwo jest opowiadać o celu akcji i zmieniać oblicze wstydliwych dolegliwości.
Akcja ma już ponad 10 lat i z roku na rok uczestniczą w niej mężczyźni z coraz większej liczby krajów w 2012 monad milion Mo Bros uczestniczyło w akcji. Ważnymi uczestnikami Movember są Mo Sistas, czyli kobiety kochające Mo Bros i wspierające ich w czasie zapuszczania i pielęgnowania wąsa ale również ich zdrowia przez pozostałe 11 miesięcy w roku. Kobiety często bywają inicjatorkami zarówno uczestnictwa w akcji, jak i działań prozdrowotnych swoich partnerów, kolegów, przyjaciół czy członków rodziny.
Wraz ze zwiększającym się zasięgiem akcji coraz więcej aktorów, sportowców czy gwiazd świata muzyki zapuszcza w listopadzie wąsy. W tym roku do grona wąsaczy dołączyli między innymi: Damian Lewis, Clive Owen czy James Franco. Wąsy „zapuszczają” również budynki, samoloty czy autobusy wyrażając swoje wsparcie dla uczestników.
Jeśli zobaczycie kogoś na ulicy z niezbyt pasującym do niego wąsem to nie dziwcie się i nie szturchajcie łokciem znajomego z wesołą miną a z szacunkiem kiwnijcie głową do Mo Bro na znak że wiecie w czym rzecz i wspieracie akcję.

James Franco

James Franco Fot. ca.movember.com

Novembro Azul

Novembro Azul Fot. Wikipedia

Qantas Airlines

Qantas Airlines Fot. Twitter

Przewodnik po stylu wąsów.

Przewodnik po stylu wąsów.

Grzegorz Janiec i Paweł Dąbrowski

Grzegorz Janiec i Paweł Dąbrowski reprezentanci Polski w rugby Fot. facebook.com/movembergdynia

facebook.com/movembergdynia

Wąsaty autobus Fot. facebook.com/movembergdynia

Damien Lewis / Twitter

Damien Lewis / Twitter

Szymon Kukanów

autor Szymon Kukanów

 

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uroda i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz