Fizykoterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii, która wykorzystuje czynniki takie jak prąd elektryczny, promieniowanie czy ekstremalnie niską temperaturę do niwelowania bólu i leczenia wielu dolegliwości układu ruchu. Jakie problemy zdrowotne kwalifikują nas do zabiegów fizykalnych? Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?
Jakie są rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych?
W fizykoterapii wykorzystuje się różnorodne zabiegi, które dostosowywane są do aktualnych dolegliwości danego pacjenta. Mają za zadanie przynosić ulgę w bólu i regenerować uszkodzenia powstałe na skutek przeciążania stawów lub mięśni. Zabiegi te warto więc wybrać w sytuacji, gdy doskwierają nam bóle narządu ruchu, które nie przechodzą po wypoczynku.
Współpraca z Fizjoterapeutą lub innym ekspertem zdrowia to inwestycja!
Anatomia Ruchu – Trener osobisty Kielce
Jednym z najczęściej wykorzystywanych zabiegów fizykalnych jest terapia zimnem, czyli popularna krioterapia. Polega ona na poddaniu wybranego obszaru ciała na działanie bardzo niskiej temperatury, która sięgać może nawet -100 stopni Celsjusza. Pacjent poddawany jest krótkiej terapii, która trwa przeważnie 2-3 minuty. Aby skutecznie schłodzić tkanki do takiej temperatury, potrzebny jest dwutlenek węgla oraz para ciekłego azotu. Zadaniem krioterapii jest łagodzenie bólu i poprawa transportu tlenu do mięśni, co przyczynia się do szybszej regeneracji okolicznych tkanek.
Innym popularnym zabiegiem z zakresu fizykoterapii są ultradźwięki. Zabieg ten przeprowadzany jest w takich dolegliwościach jak nerwobóle, czy rwa kulszowa. Polega na przeprowadzeniu mikro-masażu za pomocą specjalnej głowicy generującej drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24 000 kHz. Zabieg ten przyspiesza gojenie ran, ale wpływa też na zmniejszenie obrzęków.
Czy fizykoterapia jest skuteczna?
Fizykoterapia ma za zadanie wspomagać proces rehabilitacji pacjenta. To znakomity dodatek do ćwiczeń czy masażów. Należy jednak pamiętać, że same zabiegi fizykalne czasami mogą nie wystarczyć do pozbycia się dolegliwości bólowych. Wydaje się, że nie powinny być one główną formą leczenia, a jedynie dodatkiem do innych zabiegów wykonywanych pod okiem fizjoterapeuty.
Niestety proces rehabilitacji w warunkach korzystania z usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia bardzo często opiera się na najtańszych, często najmniej skutecznych zabiegach. Istnieje szansa, że okażą się one skuteczne, jednak w większości pacjenci są nie do końca zadowoleni z efektów. Co zrobić w sytuacji, gdy zabiegi z zakresu fizykoterapii nie przyniosły całkowitego wyzdrowienia?
Warto wtedy umówić się z doświadczonym fizjoterapeutą w Krakowie lub innym mieście, który na podstawie badań i własnego doświadczenia dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów, które pomogą w dojściu do pełnej sprawności.