Rozwód albo ślub, brak środków na terminowe regulowanie zaległości, problemy wychowawcze czy też choroba dziecka. Trudne sytuacje, wywoływać mogą stres, który im wyższe będzie jego natężenie, tym bardziej zagraża naszemu zdrowiu. Wyzwanie stanowi to, jak sobie z nim radzić, aby nie było już za późno. Jak opanować stres? Jest na co najmniej kilka sposobów, które postaramy się przybliżyć w poniższym artykule. 

Jakie mogą być skutki nadmiernego stresu? 

Stres i nerwy, są nie tylko problemem natury psychicznej. Wiązać się z nimi mogą różnego typu symptomy, które na pierwszy rzut oka, wydają się być tylko dokuczliwe, ale w dłuższej perspektywie potrafią utrudniać funkcjonowanie i prowadzić do poważnych dolegliwości, czy nawet rozwijania się różnych chorób. Ich efektem, mogą być: 

 • wrzody żołądka, kłopoty z trawieniem,
 • problemy ze skórą i włosami,
 • problemy z płodnością,
 • schorzenia kręgosłupa,
 • zgaga,
 • cukrzyca,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • schorzenia nowotworowe,
 • zaburzenia odżywiania,
 • depresja i inne zaburzenia psychiczne. 

Jakie sposoby radzenia sobie ze stresem będą skuteczne? 

Ćwiczenia relaksacyjne

Jednym spośród sposobów, będą ćwiczenia relaksacyjne, w tym relaksacja oddechowa. Równomierne oddychanie, potrafi pobudzać do pracy nasz układ limfatyczny i oczyszczać cały organizm. Za sprawą ćwiczeń oddechowych, uspokajamy się, a więc w rezultacie wyciszamy swoje emocje. 

Wysiłek fizyczny i sport 

Wysiłek fizyczny i sport, pozwalają na rozładowanie złych emocji. W naszym organizmie zaczynają się wydzielać endorfiny i czujemy się dzięki temu znacznie szczęśliwsi. Istotne jest to, żeby wybrana przez nas dyscyplina sportu, sprawiała nam przyjemność. 

Właściwa suplementacja i zmiana nawyków żywieniowych

Stres i nerwy, mogą być wywoływane przez niedoboru wybranych substancji w organizmie. Zwykle odpowiedzialny będzie za to magnez. Żeby pozbyć się swoich problemów, trzeba zmienić dietę, która docelowo będzie bogata w składniki odżywcze i minerały. 

Aromaterapia 

Mające działanie uspokajające zapachy oraz zioła, można także wykorzystać do aromaterapii. Wystarczy użyć ich, kiedy odpoczywamy albo dodać parę kropel olejku zapachowego do kąpieli. 

Uśmiech

Zmniejszenie dolegliwości stresowych i rozładowanie emocji, będzie także możliwe za sprawą uśmiechania się. Uśmiech bowiem, wykazuje pozytywny wpływ na właściwe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. 

Muzyka 

Równie skuteczną metodą na stres, będzie słuchanie muzyki. Ulubione utwory, potrafią wpływać pozytywnie na uczucia, prowadząc dzięki temu do redukcji napięcia. 

Pozbycie się źródła stresu 

Najrozsądniejsze rozwiązanie na zredukowanie stresu, będzie usunięcie jego źródła. Jeśli nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z opanowaniem sytuacji stresowych, warto je zminimalizować do takiego poziomu, kiedy nie będą już dla nas uciążliwe. 

Terapia stacjonarna i nie tylko 

Jeśli nie potrafimy sobie poradzić ze stresem, pomimo stosowania wyżej wymienionych metod, warto będzie udać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż wizyta u psychologa, nie jest żadnym powodem do wstydu. Psychoterapeuci dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu, mogą pomóc nam w ustabilizowaniu emocji i zaproponować sposoby radzenia sobie z nadmiernym stresem. Wypracowanie technik i metod na opracowanie stresu, wspomaga codzienne funkcjonowanie. 

Terapia u psychoterapeuty, może odbywać się stacjonarnie w gabinecie, albo u pacjenta w domu. Niemniej jednak, dzięki dostępowi do nowoczesnych rozwiązań, terapeuta może przeprowadzać terapię, również na odległość, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Psychoterapeuta lub psycholog online to rozwiązanie dla: 

 • osób, których miejsce zamieszkania jest odległe,
 • osób chcących poddać się psychoterapii, które nie dysponują czasem na dojazd do gabinetu,
 • osób, które na skutek różnych trudności, mają ograniczone możliwości poruszania się.