Początkujący jeździec potrzebuje kompletnego wyposażenia, aby jazda konna sprawiała mu przyjemność i nie zakończyła się nieprzyjemnymi sytuacjami. Duże znaczenie przy doborze ubrań i akcesoriów jeździeckich ma pora roku. Inne produkty kupuje się latem, a inne w momencie, gdy na dworze robi się nieco zimniej. Warto skupić swoją uwagę na podstawowych elementach wyposażenia, bez których nie obejdzie się żaden jeździec.

Skarpety – na jakie rodzaje można się zdecydować?

Jednym z najchętniej wybieranych produktów są skarpety jeździeckie. W tym przypadku jeździec może się zdecydować na następujące rodzaje:

  • podkolanówki wzorzyste i gładkie,
  • podkolanówki z jonami srebra – redukowanie namnażania bakterii i przykrych zapachów,
  • podkolanówki zimowe – na nieco chłodniejsze dni,
  • podkolanówki antykleszczowe – chronią przed ukąszeniem kleszcza,
  • podkolanówki asymetryczne i rekreacyjne,
  • stopki – przeznaczone na lato.

Zazwyczaj początkujący jeźdźcy decydują się na nieco dłuższe skarpety, które zabezpieczają ich przed zimnem i owadami. Można je dobrać pod kątem preferowanego wzoru i koloru.

Czapki oraz kominy – niezbędny asortyment na jesień i zimę

Niezbędnym asortymentem w przypadku pory jesiennej i zimowej są oczywiście czapki i kominy. W pierwszym przypadku największą popularnością cieszą się ręcznie robione czapki z wełny (delikatne dla skóry, „nie gryzą” i nie posiadają żadnych szwów) oraz czapki z wełny alpaki (z odpinanymi pomponami, dedykowane osobom z delikatną i wrażliwą skórą – np. dzieciom oraz bardzo ciepłe i wytrzymałe).

Dobierając kominy warto pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć przed wiatrem nie tylko swoją szyję, ale też twarz. Atrakcyjną propozycją są kolorowe kominy z nadrukami, które pełnią rolę szalika lub maseczki. Świetnie chronią przed kurzem, porywistym wiatrem oraz owadami.

W jakie jeszcze ubrania jeździeckie warto się wyposażyć?

Poza wspomnianymi wyżej ubraniami i akcesoriami jeździeckimi warto pomyśleć o zakupieniu kilku innych produktów. Chodzi m.in. o: rękawiczki (uniwersalne oraz konkursowe), bluzy sportowe i kamizelki (wygodne, ciepłe, z miejscem na najważniejsze gadżety), bluzki (skuteczne odprowadzanie potu) i topy (idealne na porę letnią).

Wiele zależy od tego, jakim stopniem zaawansowania odznacza się konkretny jeździec i w jakich miesiącach propaguje jazdę konną. Najlepszym pomysłem jest zakupienie kompletnego wyposażenia, tak aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Dzięki temu przejażdżki będą się odbywały w komfortowych warunkach i zagwarantują jeźdźcowi dobry humor.

Kolejny artykuł:

https://seat-ibiza.pl/prawo-jazdy-czyli-jak-zdobyc-uprawnienia-kierowcy/