Pływanie to znakomity sposób na poprawę kondycji oraz sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej. Z tej formy aktywności powinni korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku maluchów niechęć do pływania najczęściej spowodowana jest strachem przed wodą. Najprostszym sposobem na pokonanie lęków jest skorzystanie z pomocy doświadczonego instruktora.

Stopniowe pokonywanie lęku

Dla niemowląt woda stanowi naturalne środowisko, w którym czują się doskonale. Niestety wraz z wiekiem staje się ono dla dzieci coraz bardziej obce, a przebywanie w nim może powodować strach i odrętwienie. Nauka pływania proponowana przez niektóre osoby, polegająca na wrzuceniu dziecka na głęboką wodę, to fatalne rozwiązanie, które może tylko pogłębić lęk, a nawet wywołać traumę. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest stopniowe oswajanie malucha z wodą. Najlepiej robić to na basenie. Odpowiednia będzie więc szkoła pływania. Nauka pod okiem wyrozumiałego i cierpliwego instruktora. Przejrzysta, ciepła woda daje większe poczucie bezpieczeństwa i pozwala szybciej opanować strach. Korzystanie z basenu pozwala także kontrolować i stopniowo zwiększać głębokość zanurzenia ciała. Po wstępnym oswojeniu dziecka z wodą należy podjąć próby opanowania strachu przed zanurzeniem głowy. Sprzętem, który znacząco przyspiesza proces oswajania lęku, są okularki pływackie. Dzięki nim maluch może spokojnie obserwować i poznawać podwodny świat. Kolejnym krokiem zmierzającym do pozbycia się strachu przed wodą jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych pod powierzchnią. Na tym etapie wymagana jest cierpliwość, ponieważ przypadkowe zachłyśnięcie może wywoływać panikę u dziecka i chęć rezygnacji z ćwiczeń.

Nauka pływania pod okiem doświadczonego instruktora

Jeżeli ćwiczenia oddechowe pod wodą nie stanowią dla dziecka problemu, można przystąpić do nauki pływania. Najlepiej naukę powierzyć doświadczonemu instruktorowi, który ma odpowiednią wiedzę i umiejętności w pracy z młodymi adeptami pływania. Najczęściej kurs pływacki rozpoczyna się od uświadomienia i pokazania dzieciom, że ich ciała naturalnie unoszą się na wodzie, a ich lęk przed utonięciem nie jest uzasadniony. Pierwsze ćwiczenia obejmują więc swobodne leżenie na plecach do momentu opanowania strachu i uniknięcia ataków paniki. Kolejny krok to leżenie na brzuchu z głową zanurzoną w wodzie. Umiejętność naturalnego unoszenia się na powierzchni wody stanowi punkt wyjścia do dalszej nauki pływania. Pierwszym stylem, którego naukę można rozpocząć, jest kraul. Podczas pierwszych ćwiczeń dziecko uczy się utrzymywać optymalną sylwetkę. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie ruchu nóg oraz rąk. Po opanowaniu poszczególnych składowych następuje ich połączenie i doskonalenie techniki.